ROZWÓJ ZDROWIE

Dlaczego niemowlę płacze? Poznaj 30 powodów!

17 lipca 2017

Gdyby niemowlę umiało mówić z pewnością zakomunikowałoby mamie, że jest głodne, że ma morką pieluszkę lub że jest zmęczone. Niestety tak nie jest i młode mamy muszą same dochodzić dlaczego ich dziecko płacze. A tych powodów jest całe mnóstwo! Nic dziwnego, że mamy zamartwiają się czy aby na pewno dobrze odczytują sygnały wysyłane przez dziecko.

To dlaczego niemowlę płacze?

 1. Bo jest głodne

 2. Bo się przejadło

 3. Bo jest spragnione

 4. Bo chce być blisko mamy

 5. Bo ma mokrą pieluszkę

 6. Bo boli je brzuszek

 7. Bo jest zmęczone

 8. Bo jest przebodźcowane

 9. Bo mu niewygodnie

 10. Bo jest mu zimno

 11. Bo jest mu gorąco

 12. Bo jest znudzone

 13. Bo jest chore i źle się czuje

 14. Bo się boi

 15. Bo chce być noszone

 16. Bo ząbkuje

 17. Bo ma kolkę

 18. Bo mu się nie podoba pozycja w jakiej się znajduje

 19. Bo ma zaparcia

 20. Bo ma za ciasno zapiętą pieluszkę

 21. Bo ma za małe ubranko

 22. Bo jest zdenerwowane

 23. Bo ma zatkany nosek

 24. Bo ma odparzenia

 25. Bo ma odczyn poszczepienny

 26. Bo przeszkadza mu hałas

 27. Bo czuje się samotne

 28. Bo jest za ciemno

 29. Bo przeszkadza mu słońce

 30. Bo po prostu ma na to ochotę

  I bądź tu człowieku mądry..! Jak znaleźć właściwą przyczynę? Najczęsciej przystawiamy dziecko do piersi, bo przy niej niemowlę najszybciej się uspokaja, ale przecież nie każdy płacz oznacza głód. A co jeśli dziecko akurat płacze z powodu przejedzenia?

  Na szczęście po jakimś czasie obserwowania swojego maluszka uczymy się rozpoznawania płaczu dziecka, gdyż ten, o dziwo, nie zawsze jest taki sam. I dzięki Bogu, bo to dopiero byłby kosmos.  Dzięku tej umiejętności jesteśmy w stanie szybko rozprawić się z przyczyną płaczu, przynajmniej w większości przypadków, a nasze dziecko znów staje się pogodnym maluszkiem. 

  A czy Wy nauczyliście się rozpoznawać płacz swojego dziecka? Jakie macie sposoby na uspokajanie maluszka gdy boli go brzuszek lub ząbkuje? Podzielcie się nimi w komentarzu. 

Zdjęcie główne: www.flickr.com: I Should Be Folding Laundry

Polecane dla Ciebie

 • Mam dwójkę dzieci i trzecie w drodze, ale nie pomyslalabym ze jest az tyle powodów do płaczu u małego człowieka. 🙂

 • Julka ma już 4 miesiące więc zwykle całkiem dobrze mi to idzie… Ale ostatnio jest trudniej bo dużo płacze. Chyba to zęby bo dentinox pomaga i przestaje po nim płakać

 • Z moją był problem przez pierwsze trzy miesiące – dało nam to nieprzespane noce i mnóstwo frustracji. Na szczęście później sytuacja się unormowała i było już tylko lepiej.

 • A największą magią jest to, że mama zawsze wie dlaczego ten maluszek płacze 🙂

 • Karolina Jarosz Bąbel

  po jakimś czasie mama po prostu wie o co chodzi 🙂 magia 🙂

 • a ja się zgadzam z tym, że matka po prostu wie dlaczego. To działa bardziej intuicyjnie, ale czy zawsze jest pewna? Nie koniecznie. U nas np. był taki dzień, że dziecko płakało z godzinę, i nic nie pomagało. Jak się później okazało, to kocyk był przyczyną, który gdzieś za łóżko wpadł, więc nie zawsze to jest tak oczywiste. To też właśnie może być powód. ulubiona zabawka, a raczej jej brak..

 • Przy starszym synku byłam strasznie zestresowana właśnie gdy płakał, ale z czasem nauczyłam się rozpoznawać o co chodzi